Mətbuat şərhi 22 yanvar 2026
Azərbaycanın Los-Ancelesdəki baş konsulluğunda “20 Yanvar: Anım və xatırlama” adlı tədbir təşkil olunub.
Tədbirin açılışında Azərbaycan himni ifa edilib, hadisələr zamanı və sonrakı dövrlərdə Vətən uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən baş konsul Vüqar Qurbanov qonaqlara 20 Yanvar hadisəsinin milli iradəmizin zəfərini təcəssüm etdirdiyini və bunun Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasına gedən yolda oynadığı rolu, habelə dövlətimizin 20 Yanvar və digər bütün şəhidlərimizin xatirəsini əməli olaraq uca tutduğunu vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən faciənin canlı şahidi Qəmər Xəlilova hadisələr barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib, xalqımıza qarşı törədilmiş qanlı cinayətlərlə yanaşı, informasiya blokadasının yarılması üçün göstərilmiş səylərlə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Çıxışların ardınca musiqiçilər Emin Kərimi, Bəhmən Mirzəzadə və Əmir Bayat tərəfindən həzin ruhlu Azərbaycan musiqiləri ifa edilib. Musiqi ifalarından sonra Xəzər dənizində fəaliyyət göstərən gəmiçilərin qəhrəmanlıqlarını özündə əks etdirən “20 Yanvarda doğulanlar” filmi nümayiş edilib. Həmçinin tədbir zamanı 20 Yanvar faciəsini özündə əks etdirən sərgi nümayiş etdirilib.

20 January martyrs commemorated in Los Angeles
"January 20: Commemoration and Reflection" event was organized at the Consulate General of Azerbaijan in Los Angeles, California.
The event was attended by approximately 60 compatriots living in Los Angeles.
At the opening of the event, the national anthem of Azerbaijan was performed, and the martyrs who sacrificed their lives for the Motherland during and after these events were honored with a minute of silence.
Speaking at the event, Consul General Vugar Gurbanov emphasized to the guests that the events of January 20 embody the triumph of our national will and highlighted its role on the path toward restoring Azerbaijan's independence. He also noted that our state practically honors the memory of January 20 and all other martyrs.
Gamar Khalilova, an eyewitness to the tragedy, informed the participants about the events and shared her memories regarding the bloody crimes committed against our people, as well as the efforts made to break the information blockade imposed at the time.
Following the speeches, musicians Emin Karimi, Bahman Mirzazada, and Amir Bayat performed soulful Azerbaijani music. After the musical performances, the film "Born on January 20," which depicts the heroism of sailors operating in the Caspian Sea, was screened. Additionally, an exhibition reflecting the January 20 tragedy was showcased during the event.