Fevralın 19-da Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtı Vaşinqton şəhərində Sülh Şurasının ilk iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə iclasda iştirak edib.
Əvvəlcə birgə foto çəkdirildi.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp tədbirdə çıxış etdi.
Prezidentliyi dövründə 8 münaqişəyə son qoyduğunu deyən Donald Tramp vurğuladı ki, iki çox vacib ölkə arasında sülh əldə edib və bunu heç vaxt unutmayacaq. ABŞ Prezidenti Azərbaycan və Ermənistan liderlərinə regionda yaranan sülhə görə təşəkkür edərək dedi: “Bilirsiniz, müharibə edəndə onun xərcləri sülhün dəyərindən 100 qat artıq olur. Orada sonda əyləşən cənabı (Prezident İlham Əliyevi - red.) görürük. O gülümsəyir. Otuz il mübarizədən sonra bu, aydın oldu, elə deyilmi? Otuz il müharibə gedib və biz onun öhdəsindən gəldik. Sizə çox minnətdaram, əla iş gördünüz. Siz və yeni dostunuz, ofisimə gəldiniz və dediniz, mən 22 il mübarizə aparmışam. Siz 23 ildir ki, fəaliyyətdəsiniz, eləmi? Lakin 22 il mübarizə aparmışam. Bax, onunla. Onun həmkarı isə dedi: “Mən də yeddi ildir rəhbərəm. Onunla mübarizə aparmışam”. Biz isə 24 saatın içərisində işi yerinə yetirdik. Çox yaxşı sülh alındı. Düşünürəm ki, onlar artıq dostdur. Mən bəlkə bunu söyləməli deyiləm. Fikrimcə, onlar artıq dostdur, elə deyilmi? Qalxın ayağa. Bunlar möhkəm iradəli insanlardır. Elə bilirsiniz asan idi? Yox, asan deyildi. İki sərt insandır, amma yaxşı insanlardır. Oval ofisdə idik. Onlar ikisi də gəldi. Biri otağın bir tərəfində, digəri o biri tərəfində. Masa arxasında iki gözəl oturacaq var idi. Biri otağın bir yerində, digəri başqa yerində. Dedim onlara bəlkə bir-birinizə yaxın gələsiniz. Onlar bir az tərəddüd etdilər. Otuz iki il idi bir-birilərini məhv edirdilər. Dedim, bir-birinizə yaxın dayanın. Bir saat keçdi və onlar yan-yana oturdular. Razılaşma əldə etdik. Bir-birinin əlini sıxdılar, imzaladılar. Biz iki mühüm ölkə ilə sülhün əldə olunmasına imkan yaratdıq, heç vaxt unutmaram. Yavaş başladılar, sonra isə qəti addımlar atdılar. Siz özünüzlə çox fərəhlənə bilərsiniz. Gözəl hadisədir. Təşəkkür edirəm. Baxın. Otuz iki il... Sağ olun, çox sağ olun”.
Sonra digər dövlətlərin nümayəndələrinin çıxışları dinlənildi.
İclasın sonunda Sülh Şurasının maliyyə intizamı və şəffaflığı prinsipləri haqqında qətnaməsi imzalandı.

Ilham Aliyev attended inaugural meeting of Board of Peace in Washington
The inaugural meeting of the Board of Peace was held on February 19 in Washington, the capital of the United States.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev participated in the meeting at the invitation of U.S. President Donald Trump.
The event began with a family photo, followed by a speech from President Trump.
Stating that he settled eight wars during his presidency, Donald Trump emphasized that he achieved peace between two very important countries and will never forget it. The U.S. President expressed his gratitude to the leaders of Azerbaijan and Armenia for the peace established in the region. “You know, when you go to wars, it costs you 100 times what it costs to make peace. We have a man (President Ilham Aliyev – ed.) at the end, right there. He is smiling. That's finally because you learned that after 30 years of fighting – right, 30 years of fighting – we got it done. I want to thank you very much. It was a great thing you did. You and your new friend – they came to my office and they said, 'I've been fighting for 22 years now.' - You're there for 23 years, right? – ‘But I've been fighting for 22 years. That's all I've done is fight this gentleman’. And his counterpart was there for seven years. He said, 'I've been there for seven years. All I've done is fight this gentleman.' And we had it worked out in about 24 hours, right? And it's been a good peace since that. I think they have become friends. I'm not sure I'm allowed to say that, but I think so. I think they've become friends, right? Stand up. You think that was easy? It wasn't easy. These are two tough people – good people, but tough people. But you know, we're in the Oval Office, and we were getting near, but one was at one side of the room. There were two chairs right in front of the desk – a beautiful Resolute Desk. One was over here, and one was on the other side of the room. I said, 'Nice. Could you get a little closer?' They felt very uncomfortable, you know; they've been killing each other for 32 years. So I said, 'Can you get a little closer?' After one hour, they were right next to each other. We made a deal, they hugged, they signed, and we had peace between two very important countries, and I'll never forget it. So they started off a little weak and they ended up really strong. And you can be very proud of yourselves. It was a beautiful thing to see. 32 years. Thank you.”
Speeches from representatives of other participating countries were then delivered.
The meeting concluded with the signing of the resolution of the Board of Peace on financial integrity and transparency principles.