İlham Əliyevlə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın görüşü olub
Yanvarın 22-də Davosda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Tramp ilə görüşü olub.
Görüşdə Donald Trampın yenidən hakimiyyətə gəlməsindən sonra ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olundu.
Ötən il avqustun 8-də Vaşinqtonda Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması ilə bağlı razılaşmaların əldə edilməsində Prezident Donald Trampın tarixi rolu vurğulandı.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlara toxundu. Artıq regionda sülhün mövcud olduğunu diqqətə çatdıran Prezident İlham Əliyev bunun iki ölkə arasında ticarət münasibətlərinin yaranmasında da özünü göstərdiyini bildirdi. Bu xüsusda Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının ixracını, həmçinin idxal edilən taxılın ölkəmiz vasitəsilə Ermənistana çatdırıldığını vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Zəngəzur dəhlizinin, o cümlədən TRIPP layihəsinin regional bağlantılar baxımından mühüm rol oynadığını qeyd etdi.
Söhbət zamanı ABŞ Prezidentinin sədrliyi ilə yaradılan Sülh Şurasının əhəmiyyətinə toxunuldu, bu qurumun Yaxın Şərqdə sülhü möhkəmləndirmək, eyni zamanda, qlobal münaqişələrin həllinə töhfə vermək baxımından önəmi qeyd edildi. Sülh Şurasına təsisçi üzv dövlət qismində Azərbaycanın dəvət olunması Azərbaycan-ABŞ strateji tərəfdaşlığının və ölkəmizin dünyada sülhün təşviqində oynadığı rolun təcəssümü kimi qiymətləndirildi.
Söhbət əsnasında dövlət başçıları ikitərəfli əlaqələrimizin perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi apardılar, müxtəlif səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və təmasların münasibətlərimizin dərinləşdirilməsində rolunu qeyd etdilər.

Ilham Aliyev and President Donald Trump held meeting in Davos
On January 22, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held a meeting with President of the United States of America Donald Trump in Davos.
During the meeting, the leaders welcomed the development of bilateral relations across various fields following President Donald Trump’s return to office.
The sides highlighted President Donald Trump’s historic role in facilitating agreements aimed at advancing the peace agenda between Azerbaijan and Armenia, reached in Washington on August 8 last year.
President Ilham Aliyev spoke about the steps taken toward the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia. Emphasizing that peace has already been established in the region, the President noted that this is reflected, among other things, in the development of trade relations between the two countries. In this regard, he pointed to the export of Azerbaijani oil products to Armenia, as well as the transit of imported grain to Armenia through Azerbaijani territory.
The head of state also underscored the importance of the Zangezur Corridor, including the TRIPP project, in enhancing regional connectivity.
During the discussion, the significance of the Board of Peace established under the chairmanship of the U.S. President was also noted. The role of this body in strengthening peace in the Middle East and contributing to the resolution of global conflicts was emphasized. Azerbaijan’s invitation to join the Board of Peace as a founding member state was described as a clear reflection of the Azerbaijan–U.S. strategic partnership and Azerbaijan’s contribution to promoting peace on a global scale.
The Presidents also exchanged views on the future prospects of bilateral relations, stressing the importance of reciprocal visits and contacts at various levels in further deepening cooperation.