Mətbuat şərhi 03 oktyabr 2025
Oktyabrın 2-də Kopenhagendə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyan ilə görüşü olub.
Görüşdə tərəflər ABŞ Prezidenti Donald Trampın təşəbbüsü ilə keçirilmiş Vaşinqton Sülh Sammitində əldə olunan razılaşmaların əhəmiyyətini vurğulayıblar. Onlar Ermənistan və Azərbaycan arasında sülhün daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində səy göstərməyə hazır olduqlarını bir daha təsdiq ediblər.
Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri regionda nəqliyyat kommunikasiyalarının faydalarını vurğulayıb, Azərbaycan ərazisində infrastrukturun inkişafı ilə bağlı cari işlərin gedişatı və Ermənistan ərazisində TRIPP layihəsini müzakirə edib, Vaşinqton Bəyannaməsinin icrası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər bu xüsusda ATƏT-in Minsk prosesinin və onunla əlaqəli strukturların ləğv olunması ilə bağlı yekdilliklə qəbul edilmiş qərarı alqışlayıblar.
Görüşdə tərəflər etimad quruculuğu tədbirlərinin bundan sonra da həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb və təmasları davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.

Press release 03 October 2025
On October 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan in Copenhagen.
Both sides highlighted the significance of the agreements reached during the Washington Peace Summit initiated by U.S. President Donald J. Trump. They reaffirmed their readiness to work towards further strengthening peace between Armenia and Azerbaijan.
The President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia underscored the benefits of transport communications in the region, discussed the current progress of infrastructural development in the territory of Azerbaijan, and the TRIPP project in the territory of Armenia, exchanging views on the implementation of the Washington Declaration.
In this regard, the sides welcomed the unanimous decision on the closure of the OSCE Minsk Process and its related structures.
Both sides also highlighted the importance of further implementing confidence-building measures and agreed to continue their contacts.