İlham Əliyev “Global Infrastructure Partners” şirkətinin baş icraçı direktorunu qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 8-də qlobal infrastruktur investisiya idarəetmə şirkəti “Global Infrastructure Partners”in (GIP) təsisçisi, sədri və baş icraçı direktoru Adebayo Oqunlesini qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu (ARDNF) ilə “Global Infrastructure Partners” şirkəti arasında formalaşan tərəfdaşlığı yüksək qiymətləndirərək, Fondun şirkətlə birgə “Italo” sürətli dəmir yolu operatoru və London Qatvik hava limanı üzrə həyata keçirdiyi investisiyaların uğurlu əməkdaşlıq nümunələri olduğunu dedi. Ölkəmizin uzunmüddətli inkişaf strategiyasına toxunan dövlətimizin başçısı bu xüsusda “Global Infrastructure Partners” ilə tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladı.
Adebayo Oqunlesi ARDNF ilə əməkdaşlığın səmərəli nəticələr verdiyini deyərək, şirkətin idarə etdiyi fondlara yatırdığı sərmayələrin iki qurum arasında etibarlı tərəfdaşlıq modeli formalaşdırdığını bildirdi.
Qonaq rəhbərlik etdiyi şirkətin hava limanlarının, logistika və nəqliyyat dəhlizlərinin optimallaşdırılması, enerji, o cümlədən bərpaolunan enerji üzrə beynəlxalq təcrübəyə malik olduğunu vurğulayaraq, enerji keçidi, nəqliyyat və rəqəmsal infrastruktur sahələrində Azərbaycanla əməkdaşlıqda marağını ifadə edib.
Görüşdə şirkətin müxtəlif infrastruktur istiqamətlərində həyata keçirdiyi layihələr, qlobal enerji keçidi fonunda formalaşan yeni tendensiyalarla bağlı fikir mübadiləsi aparıldı, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi üzrə beynəlxalq təşəbbüslərdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.
Qeyd edək ki, 2006-cı ildə yaradılan və 2024-cü ildə dünyanın ən böyük fəal idarəetmə şirkəti olan “BlackRock” tərəfindən satın alınan “Global Infrastructure Partners” hazırda təxminən 189 milyard ABŞ dolları məbləğində aktivləri idarə edir. “BlackRock” isə hazırda təxminən 14 trilyon ABŞ dollarına yaxın həcmdə aktivləri idarə etməklə, qlobal investisiya bazarında aparıcı mövqeyini qoruyur.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Adebayo Ogunlesi, Founding Partner, Chairman, and Chief Executive Officer of Global Infrastructure Partners (GIP), a leading global infrastructure investment management company, on December 8.
President Aliyev highly appreciated the partnership between the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) and Global Infrastructure Partners, citing joint investments in the “Italo” high-speed rail operator and London Gatwick Airport as successful examples of cooperation. Highlighting Azerbaijan’s long-term development strategy, the President emphasized the importance of the partnership with GIP in this framework.
Adebayo Ogunlesi noted that cooperation with SOFAZ has produced effective results, with the capital invested in GIP-managed funds creating a reliable partnership model.
He highlighted the company’s extensive international experience in airport management, logistics and transport corridor optimization, and energy - including renewable energy - and expressed interest in collaborating with Azerbaijan on energy transition, transport, and digital infrastructure.
The sides also exchanged views on the company’s ongoing infrastructure projects and emerging trends in the global energy transition, including cooperation on international initiatives involving artificial intelligence technologies.
Founded in 2006 and acquired in 2024 by BlackRock, Global Infrastructure Partners currently manages assets worth approximately $189 billion. BlackRock, the world’s largest active asset management company, oversees nearly $14 trillion in assets globally.