İlham Əliyev BMT-nin Məskunlaşma Proqramının icraçı direktorunu qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 16-da BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbaxı qəbul edib.
Söhbət zamanı qonağın Xankəndi şəhərində keçirilən III Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumunda iştirakının önəminə toxunuldu.
Anaklaudia Rossbax forumun yüksək səviyyədə təşkil edildiyini deyərək, həmin tədbirdə şəhərsalma məsələləri ilə bağlı çox aktual müzakirələrin aparıldığını vurğuladı.
Azərbaycan-UN-Habitat tərəfdaşlığı çərçivəsində ölkəmizdə indiyədək bir neçə milli şəhərsalma forumunun keçirildiyi məmnunluqla qeyd edildi.
Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aparılan irimiqyaslı bərpa-yenidənqurma işlərinə toxunuldu, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə şəhər və kəndlərimizin inşasında yeni müasir şəhərsalma modelinin tətbiq olunduğu bildirildi.
Qonaq Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Proqramına könüllü maliyyə töhfələrinə və onun fəaliyyətini dəstəklədiyinə görə təşəkkürünü bildirdi. O, COP29-un ölkəmizdə uğurla keçirildiyini vurğulayaraq, bu tədbirdə iqlim gündəliyi ilə urbanizasiya fəaliyyətinin bir araya gətirildiyini və bu xüsusda Azərbaycanın təşəbbüslərlə çıxış etdiyini məmnunluqla vurğuladı.
Görüşdə 2026-cı ildə ölkəmizdə keçiriləcək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ən nüfuzlu tədbirlərindən biri – Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasına hazırlıqla bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Digər mötəbər beynəlxalq tədbirlər kimi bunun da yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əminlik ifadə olundu.
Söhbət zamanı Azərbaycanla BMT-nin Məskunlaşma Proqramı arasında əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edildi.

Press release 17 October 2025
On October 16, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) Anacláudia Rossbach.
During the conversation, the importance of the UN-Habitat Executive Director’s participation in the 3rd Azerbaijan National Urban Forum held in the city of Khankendi was underscored.
Anacláudia Rossbach praised the excellent organization of the forum, emphasizing that the event featured discussions on the most pressing issues of urban development.
The sides hailed the fact that several national urban forums have been held in Azerbaijan so far within the framework of the Azerbaijan-UN-Habitat partnership.
The meeting highlighted the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the Karabakh and East Zangezur economic regions of Azerbaijan, as well as a modern model of urban development, which has been applied in the construction of the cities and villages in the liberated territories.
Anacláudia Rossbach expressed her gratitude to Azerbaijan for its voluntary financial contributions to UN-Habitat and support for the organization’s activities. She emphasized Azerbaijan’s successful hosting of COP29, noting with satisfaction that the climate agenda and urbanization activities were addressed together at this event, and that Azerbaijan had undertaken initiatives in this regard.
The meeting involved an exchange of views on preparations for the 13th Session of the World Urban Forum, one of the United Nations' most prestigious events, which Azerbaijan is set to host in 2026. The parties expressed confidence that this event, like other prominent international gatherings, would be excellently held.
During the conversation, the sides also discussed prospects for cooperation between Azerbaijan and the UN-Habitat Program.