Berkli Universitetində azərbaycanlıların Akademiya və İnnovasiya Forumu keçirilib
AZƏRTAC-ın məlumatına görə, Azərbaycanlı Alimlər Şəbəkəsinin təşkilatçılığı, Kaliforniya Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti və Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyətinin dəstəyi, Berkli Universiteti Azərbaycanlı Tələbələr Birliyinin ev sahibliyi ilə keçirilən ikigünlük tədbirdə ABŞ-ın müxtəlif akademik ocaqlarında çalışan azərbaycanlı alimlər, araşdırmaçılar, doktorantura tələbələri və yüksək texnologiya şirkətlərində çalışan peşəkarlar, amerikalı alimlər və startap nümayəndələri, habelə Azərbaycanda təhsil və innovasiya sahəsində çalışanlar iştirak ediblər.
Forumun məqsədi təhsil və innovasiya müstəvisində çağırış və imkanların müzakirəsi, Azərbaycan və ABŞ-dakı akademik dairələr və innovasiya mütəxəssisləri arasında əlaqələrin gücləndirilməsi və Azərbaycan əsilli alim və peşəkarlar arasında şəbəkələşmənin genişləndirilməsi idi.
Tədbirdə Azərbaycanlı Alimlər Şəbəkəsinin rəhbəri, Corc Vaşinqton Universitetinin Təhsil və İnsan İnkişafı fakültəsinin dekan müavini Sevinc Məmmədova çıxış edərək innovasiyanın mərkəzi sayılan Kaliforniyada akademik tədqiqat və innovasiya iştirakçılarını məhsuldar müzakirələrə dəvət edib.
Daha sonra Silikon Vadisində tanınmış professor Marguerite Gong Hancock və təhsil sahəsində tanınmış professor, Corc Vaşinqton Universitetinin dekanı Michael Feuer əsas natiq qismində çıxış ediblər.
Forumun 1-ci günündə müxtəlif panellər və “Power Talk” sessiyaları çərçivəsində akademiyanın dəyişən dünyadakı rolu, təhsildə texnologiyaların tətbiqi, innovasiya ekosistemləri, Azərbaycanda tədqiqat potensialının artırılması, 2-ci günündə isə ictimai faydaya yönəlik elmi yanaşmalar müzakirə olunun. Həmin gün həm də indiyədək fərdi şəkildə təhsil, texnologiya və digər sahələrdə azərbaycanlı tələbələr və mütəxəssislərə müxtəlif yollarla töhfə vermiş şəxslərin təqdimatları nümayiş olunub.
Tədbirin sonunda azərbaycanlı alim və mütəxəssislər tərəfindən icmanın inkişafına töhfələr, real təcrübələr və gələcək əməkdaşlıq imkanları təqdim edildi və bundan sonra bu cürə təşəbbüslərə qoşulmaq istəyən üçün yeni platformanın təqdimatı edilib.
Forumla yanaşı, qonaqlar üçün Berkli Universitetinin Klubunda qala ziyafət təşkil olunub. Ziyafətdə ləziz təamlarla yanaşı azərbaycanlı musiqiçilərin ifasında milli musiqi nömrələri təqdim edilib. 100-dək iştirakçının qatıldığı tədbirin təşkilatçıları foruma sponsorluq etmiş bütün tərəfdaşlarına təşəkkür edib.
Qeyd edək ki, məşhur azərbaycanlı alim, qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi Lütfi-Zadə 1959–1991-ci illərdə Kaliforniya Berkli Universitetinin (UC Berkeley) Elektrik Mühəndisliyi və Kompüter Elmləri fakültəsində professor kimi fəaliyyət göstərib.

Press release 30 June 2025
According to AZERTAC, the two-day event was organized by the Azerbaijani Network of Academics, supported by the California Azerbaijan Friendship Society and the Azerbaijan Cultural Society of Northern California, and hosted by the Azerbaijani Students Association at UC Berkeley. It brought together Azerbaijani scholars, researchers, PhD students working in various academic institutions across the United States, professionals employed in high-tech companies, American scholars and startup representatives, as well as participants from Azerbaijan working in education and innovation.
The aim of the Forum was to discuss challenges and opportunities in the fields of education and innovation, strengthen ties between academic circles and innovation experts in Azerbaijan and the U.S., and expand networking among Azerbaijani scholars and professionals.
At the opening, the head of the Azerbaijani Network of Academics, Sevinc Mammadova, Associate Dean of the Graduate School of Education and Human Development at George Washington University, delivered remarks inviting academic and innovation participants in California—considered the hub of innovation—to fruitful discussions.
Later, distinguished speakers included Professor Marguerite Gong Hancock, a well-known figure in Silicon Valley, and Professor Michael Feuer, Dean of the Graduate School of Education and Human Development at George Washington University.
On the first day of the Forum, various panels and “Power Talk” sessions discussed the role of academia in a changing world, the application of technologies in education, innovation ecosystems, and the development of research potential in Azerbaijan. On the second day, discussions focused on science serving public benefit, and presentations highlighted the individual contributions of Azerbaijani students and professionals in education, technology, and other fields.
At the conclusion of the event, Azerbaijani scholars and professionals presented their contributions to community development, shared real-life experiences, and outlined opportunities for future collaboration. A new platform was also introduced for those wishing to join such initiatives in the future.
Alongside the Forum, a gala dinner was hosted at the UC Berkeley Faculty Club. In addition to delicious cuisine, the evening featured national music performed by Azerbaijani musicians. Around 100 participants attended, and the organizers expressed gratitude to all partners who sponsored the Forum.
It should be noted that the renowned Azerbaijani scholar and founder of fuzzy logic theory, Lotfi Zadeh, served as a professor at UC Berkeley’s Department of Electrical Engineering and Computer Sciences from 1959 to 1991.