Mətbuat şərhi 13 yanvar 2026
Yanvarın 12-də Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov ABŞ Ticarət və İnkişaf Agentliyinin (USTDA) Yaxın Şərq, Şimali Afrika, Avropa və Avrasiya regionları üzrə regional direktoru Karl Kressin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsindən AZƏRTAC-a verilən məlumata görə, görüş zamanı iki ölkə arasında enerji, ticarət, TRIPP marşrutu da daxil olmaqla regional bağlantılar, iqtisadi sərmayə kimi sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və ABŞ-ın özəl sektor nümayəndələrinin ölkəmizdə müvafiq infrastruktur və logistika imkanları ilə tanış olması, əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
Ötən ilin avqustun 8-də Vaşinqton Sülh Sammitindən sonra Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması istiqamətində qeyd edilən sahələr üzrə ayrı-ayrılıqda aparılmış ikitərəfli təmaslar və müzakirələr yüksək qiymətləndirilib.
Bundan əlavə, görüşdə Azərbaycanın regionun enerji təhlükəsizliyində mühüm rolu, bərpaolunan enerji resurslarının inkişafının əhəmiyyəti, Orta Dəhlizdə ticarət marşrutlarının şaxələndirilməsi, habelə Azərbaycanda mövcud əlverişli biznes və investisiya mühiti və yeni əlaqələrin qurulması imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 13 January 2026
On January 12, Elnur Mammadov, Azerbaijan’s Deputy Minister of Foreign Affairs, met with a delegation led by Carl B. Kress, Regional Director for the Middle East, North Africa, Europe and Eurasia of the U.S. Trade and Development Agency (USTDA).
The meeting focused on the current state of bilateral cooperation in such areas as energy, trade, regional communications, including the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), and investments, also discussing the introduction of representatives of the U.S. private sector to the relevant infrastructure and logistics opportunities in Azerbaijan, and the development of cooperation.
The sides hailed bilateral contacts and discussions held separately on the abovementioned areas as part of the development of the Charter on Strategic Partnership following the Washington Peace Summit held on August 8 last year.
Moreover, the meeting discussed Azerbaijan's crucial role in the regional energy security, the importance of developing renewables, the diversification of trade routes along the Middle Corridor, as well as the existing favorable business and investment climate in Azerbaijan and the establishment of new partnerships.