“Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Sazişin” paraflanmış mətni
8 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri “Azərbaycan Respublikası ilə Emənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in mətnini paraflayıblar.
Paraflanmış Sazişin ingilis dilində mətni ilə bu keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür. Sazişin eyni dərəcədə autentik olan Azərbaycan dilinə qeyri-rəsmi tərcüməsi ilə bu keçid vasitəsilə tanış olmaq olar.
Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikasının və Ermənistan Respublikasının xarici işlər nazirlərinin ATƏT-in Minsk Prosesi və əlaqəli strukturların (ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Minsk konfransının müzakirəsində olan münaqişə üzrə şəxsi nümayəndəsi və Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupunun) bağlanması ilə bağlı ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə birgə müraciətindən sonra, bu gün ATƏT Nazirlər Şurasının bağlanma ilə bağlı qərar layihəsi ATƏT iştirakçı dövlətləri arasında yayılıb və onlar qərarın qəbul edilməsi üçün lazımi prosedurları dəstəkləməyə çağırılıblar.

Press release 13 August 2025
Press release on initialed text of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia
On 8 August 2025, in presence of the President of the Republic of Azerbaijan, the President of the United States of America and the Prime Minister of the Republic of Armenia the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia have initialed the text of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.
The text of the initialed Agreement in English is available via the following link. Unofficial translation of the Agreement in Azerbaijani, that is equally authentic, could be accessed via the following link.
Moreover, following the Joint Appeal by the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Republic of Armenia to the OSCE Chairperson-in-Office on the closure of OSCE’s Minsk Process and related structures (Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office on the Conflict Dealt with by the OSCE Minsk Conference and the High-Level Planning Group), today, the draft OSCE Ministerial Council Decision on closure was circulated among the OSCE participating States, where they have been called for the support of necessary procedures with the view of its adoption.